Commonwealth Sports Awards

2012 Award winners

2012 Mike Fennell Sports Administrator
2012 Keshorn Walcott Outstanding Young Achiever
2012 Vivian Cheruiyot Outstanding Female Athlete
2012 Kirani James Outstanding Male Athlete
2012 John Stubbs Archery
2012 Eleanor Simmonds Outstanding Female Athlete With Disability
2012 Alphanso Cunningham Outstanding Male Athlete With Disability
2012 Dr. Iva Gloudon Lifetime Achievement
2012 Merlene Ottey Lifetime Achievement
2012 Hasely Crawford Lifetime Achievement
2012 Donald Quarrie Lifetime Achievement

2010 Award winners

2010 Dennis Yeoman Sports Administrator of the Year
2010 Usain Bolt Track & Field Athletics
2010 Jessica Ennis Track & Field Athletics
2010 John Stubbs Archery
2010 Danielle Brown Archery
2010 Sam Webster Track Cycling
2010 Kookaburras' National Men's Team Hockey
2010 Susie Simcock Squash
2010 Molly Rhone Netball
2010 Patrick Watts OBE Sports Management & Administration
2010 Tony Becca Outstanding Sports Writer
2010 Nick Pitt Outstanding Sports Writer
2010 David Moorcroft MBE, OBE Leaders Award

2009 Award winners

2009 Usain Bolt Jamaica
2009 Stephanie Rice Australia
2009 Oscar Pistorius South Africa
2009 Natalie Du Toit South Africa
2009 Manueli Tulo Fiji
2009 South African Rugby 7's South Africa
2009 Marakita Lenoa Fiji
2009 Sir Christopher Chataway Athletics/Track

2008 Award winners

2008 Chris Hoy Cycling
2008 Lisbeth Lenton Swimming
2008 Kurt Fearnley Athletics
2008 Karolina Pelendritou  Swimming, Disability
2008 Danielle Brown Archery, Disability
2008 South Africa Rugby Team
2008 Joe Cassar  Administrator
2008 Kelsey Cottrell Lawn Bowls, Youth
2008 William 'Billy' Stewart Lifetime Achievement 

2006 Award winners

2006 Asafa Powell Athletics
2006 Alexandra Orlando Rhythmic Gymnastics
2006 Matthew Cowdrey Swimming, Disability
2006 Chantal Petitclerc Athletics, Disability
2006 Silver Ferns Netball Team
2006 Filbert Bayi Athletics Administrator
2006 Melissa Wu Diving Youth
2006 Dr Bruce Kidd Lifetime Achievement 

2004 Award winners

2004 Maria Mutola Athletics
2004 Brad McGhee Cycling
2004 Sir Peter Heatley Lifetime Acheivement
2004 Ann Hogbin Administrator
2004 Ernst Van Dyke  Athletics
2004 Pakistan & India Cricket Team
2004 Vivian Mills  Female Focus on Youth
2004 Frankie Fredericks Special
2004 Godwin Adukpo Male Focus on Youth

2003 Award winners

2003 Ian Thorpe Swimming
2003 Natalie Du Toit Swimming
2003 New Zealand Basketball  Basketball Team
2003 Paula Radcliffe Athletics
2003 Brent Thomas  
2003 Ben Austen Swimming
2003 Benoit Huot Swimming
2003 Tan Sri Alexander Lee Yu Lung Malaysia

2002 Award winners

2002 Ian Thorpe Swimming
2002 Dwaine Chambers Athletics
2002 Debbie Ferguson Athletics
2002 Tanni Grey Thompson Athletics
2002 Karen Pickering Swimming
2002 Abedi Pele Football
2002 Chris Eubank Boxing
2002 Steve Bucknor Umpire
2002 City of Manchester  Host of the 2002 Commonwealth Games

2001 Award winners

2001 Courtney Walsh Cricket/Professional
2001 Award Moncur Athletics
2001 Chris Ramsey Football Special
2001 Leverne Spencer Cricket
2001 Darren Sammy Athletics
2001 Michael Owen Football
2001 Joe Calzaghe Boxing
2001 Venus Williams International Sports Personality

2000 Award winners

2000 21st Anniversary Celebration Charlton Athletic Football Ground

1999 Award winners 

1999 Jason Matthews  Boxing/Professional
1999 Catherine Webombessa Focus on Youth Athletics
1999 Rosie Kaala Netball
1999 Davis Kamoga Athletics
1999 Dr Richard Labchick Humanitarian
1999 Arthur Ashe Posthumous
1999 John Akii Bua Posthumous
1999 Nelson Mandela Lifetime Achievement
1999
1999
Michael Johnson
Dr Steve Mokone
International Sports Personality
Football
 

1998 Award winners 

1998 Monica Thum Ghana
1998 Raymond Narh Focus on Youth Athletics & Boxing
1998 Rosie Kaala Netball
1998 Mike McFarlane Humanitarian
1998 Australia Netball
1998 Ato Bolden Athletics
1998 Sir Geoff Hurst Football/Special
1998 Naseem Hamed Boxing/Professional
1998 French National Football Team International 
1998 Harry Simon Boxing/Special

1997 Award winners 

1997 Denise Lewis Athletics
1997 Dwaine Chambers Athletics/Special
1997 Herol Graham Boxing/Professional
1997 Dean Headley Cricket/Professional
1997 Glasgow Rangers Football/Professional
1997 Ian Wright Football/Special
1997 Wayne Otto Martial Arts
1997 British Lions Rugby/Special
1997 Lennox Lewis Lord Pitt Humanitarian Award
1997 Marion Jones International Sports Personality

1996 Award winners 

1996 Deon Hemmings Athletics/Track 
1996 Chioma Ajunwa Athletics/Field
1996 Azuma Nelson Boxing/Professional
1996 Sri Lanka Cricket/Professional
1996 Starlight CC Cricket/Amateur 
1996 Dwight Yorke Football /Professional
1996 Reno FC Football /Amateur
1996 Mark Ian Symonds Martial Arts
1996 Jamaica NT Netball
1996 George Weah Lord Pitt Humanitarian Award
1996 Donovan Bailey International Sports Personality

1995 Award winners 

1995 Donovan Bailey Athletics/Track
1995 Ashia Hanson Athletics/Field
1995 Frank Bruno Boxing/Professinal
1995 Dominic Cork Cricket/Professional
1995 Luton CC Cricket/Amateur
1995 Daniel Amokachi Football/Professional
1995 Trinidad Football/Amateur
1995 Paul Josephs Martial Arts
1995 Dominica UK Team Netball
1995 South Africa Rugby Team International
1995 Lorna Boothe Athletics/Special
1995 Jonathan Edwards International Special
1995 Geoff Thompson Lord Pitt Humanitarian Award

1994 Award winners 

1994 Larry Achike Athletics/Field
1994 Cathy Freeman Athletics/Track
1994 Peter Richardson Boxing/Amateur
1994 Jake Matala Boxing/Professional
1994 John Conteh  Boxing/Special
1994 Devon Malcolm Cricket/Professional
1994 Birmingham Cavaliers Cricket/Amateur
1994 Hawkeye FC Football/Amateur
1994 Andy Cole Football/Professional
1994 Patsey Pascall Martial Arts
1994 Dominica Netball
1994 Brian Lara International Sports Personality
1994 Lennox Lewis Boxing/Special

1993 Award winners 

1993 Champs Champ  Boxing/Professional
1993 Danny Williams Boxing/Amateur
1993 Paul Rito Athletics/Track
1993 Mike McFarlane Athletics/Special
1993 Ian Dowe Bodybuilding
1993 Andrulla Blandchett Bodybuilding
1993 Ghana Under 16s  Football/Amateur
1993 Manchester United FC Football/Professional
1993 Brian Lara Cricket/Professional
1993 Manchester Rovers Cricket/Amateur
1993 Kats NC Netball
1993 Everton Forbes Martial Arts
1993 Lennox Lewis International Sports Personality
1993 Viv Richards International/Special
1993 Grace Jackson-Small International/Special

1992 Award winners 

1992 Sally Gunnel Athletics/Track
1992 Steve Smith Athletics/Field
1992 Tony Jarratt Athletics/Special
1992 Lennox Lewis Boxing/Professional
1992 Michael Currulh  Boxing/Professional
1992 Kriss Akabusi Athletics/Special
1992 Barbados Overseas Cricket Association Cricket/Amateur
1992 Pakistan  Cricket/Professional
1992 Courtney Walsh Cricket/Special
1992 Leeds United FC Football/Professional
1992 Doncaster Belles Football/Amateur
1992 Jackie Robinson Martial Arts
1992 Echoes Netball
1992 Merlene Ottey International/Special
1992 Herb McKenley International/Special
1992 Linford Christie International Sports Personality

1991 Award winners 

1991 The British 4 x 400m Mens Relay Athletics/Track
1991 Dalton Grant Athletics/Field
1991 John Irwin Boxing/Amateur
1991 Chris Eubank Boxing/Professional
1991 Michael Watson Boxing/Special
1991 Birmingham Cavaliers  Cricket/Amateur
1991 Mark Waugh Cricket/Professional
1991 Millwall Lionesses Football/Amateur
1991 Ian Wright Football/Professional
1991 Lorraine Robinson Martial Arts
1991 Caribbean International  Netball
1991 Bob Beamon International Special
1991 Mike Powell International Sports Personality

1990 Award winners 

1990 John Regis Athletics/Track
1990 Steve Backley Athletics/Field
1990 John Issacs Special
1990 Adrian Carew Boxing/Amateur
1990 Nigel Benn Boxing/Professional
1990 Rod Douglas Boxing/Special
1990 WI Sports & B Social Club Cricket/Amateur
1990 Sachin Tendulkar Cricket/Professional
1990 Hawkeye FC Football/Amateur
1990 Paul Gascoigne Football/Professional
1990 Michael Ince Martial Arts
1990 Lorraine Hammond Tennis/Amateur
1990 Roger Mila Special Guest
1990 Stephen Tatto Special Guest
1990 Sir Richard Hadlee International Sports Personality

1989 Award winners 

1989 Dalton Grant Athletics/Field
1989 Colin Jackson Athletics/Track
1989 Patrick Passley Boxing/Amateur
1989 Michael Watson Boxing/Professional
1989 Caribbees CC Cricket/Amateur
1989 Australia  Cricket/Professional
1989 Wilf Slack Cricket/Special
1989 Almethak FC Football/Amateur
1989 Arsenal FC Football/Professional
1989 Laurie Cunningham Football/Special
1989 Patrick McKay Martial Arts
1989 Tavistock Ladies Netball
1989 Ian Hayden Disabled
1989 Merlene Ottey International Sports Personality

1988 Award winners 

1988 Fiona May Athletics/Field
1988 Linford Christie Athletics/Track
1988 Alton Byrd Basketball/Special
1988 Robert Wanglia Boxing/Amateur
1988 Jeff French Boxing/Professional
1988 Tony Sibson Boxing/Special
1988 North London Cavaliers Cricket/Amateur
1988 Malcolm Marshall Cricket/Professional
1988 Moonshot FC Football/Amateur
1988 Wimbledon FC Football/Professional
1988 Luton Town Football/Special
1988 Leslie Fairclough Martial Arts
1988 L'Chic Netball
1988 Brixton Yo Yo's Street Hockey
1988 Ruud Gulit International Sports Personality

1987 Award winners

1987 Billy Konchellah Athletics/Track
1987 Fatima Whitbread Athletics/Track
1987 Michael Ayers Boxing/Amateur
1987 Terry Marsh Boxing/Professional
1987 Mike McCallum Boxing/Special
1987 Caribbean and Commonwealth  Cricket/Amateur
1987 Pakistan National Team Cricket/Professional
1987 Highfield Rangers Football/Amateur
1987 Molly Samuels Martial Arts/Karate
1987 New Zealand  Netball
1987 Pat Cash Tennis/Professional
1987 The Syndicate Street Hockey
1987 Coventry City FC Special Football Award
1987 Alex Williams Special Recognition Award
1987 Ben Johnson International Sports Personality

1986 Award winners

1986 Ben Johnson Athletics/Track
1986 Judy Simpson Athletics/Track
1986 Linford Christie Athletics/Special
1986 Denniss Andries  Boxing/Professional
1986 John Lyon Boxing/Amateur
1986 Azuma Nelson Boxing/Special
1986 Caribbean & Commonwealth CC Cricket/Amateur 
1986 Joel Garner Cricket/Professional 
1986 Kenbro FC Football/Amateur
1986 John Barnes Football/Professional 
1986 Guy Harwood Horse Racing Trainer
1986 Pat Eddery Horse Racing Jockey
1986 Victor Charles Martial Arts
1986 Tavistock Ladies Netball
1986 Talacre Titans A Street Hockey
1986 Andrew Castle Tennis
1986 Lloyd Honeyghan International Sports Personality

1985 Award winners

1985 John Herbert Athletics
1985 Kingston Basketball Club Basketball
1985 Lloyd Honeyghan Boxing/Professional
1985 John Beckles Boxing/Amateur
1985 David Gower Cricket/Professional 
1985 High Wycombe CC Cricket/Amateur
1985 Ricky Hill Football
1985 Steve Cauthen Horse Racing
1985 Laurie Ince Martial Arts
1985 Oasis NC Netball
1985 Knight Wolves Street Hockey
1985 Annabel Croft Tennis
1985 Eastway VC Volleyball
1985 Mary Decker Slaney International Sports Personality

1984 Award winners

1984 Tessa Sanderson Athletics/Field
1984 Solvent Basketball Club Basketball
1984 Barry McGuigan Boxing/Professional
1984 Rod Douglas Boxing/Amateur
1984 Clive Lloyd Cricket
1984 Diane Hewitt Body Building
1984 Chris Hughton Football/Professional
1984 Eugene Codrington Martial Arts
1984 All Stars Netball
1984 Street Warriors Street Hockey
1984 Tab Rafique Tennis
1984 Britannia VC Volleyball 
1984 Andy Briggs Wind Surfing
1984 Verona Elder Athletics
1984 Brendon Batson Football 
1984 Lester Piggot International Sports Personality

1983 Award winners

1983 Steve Cram Athletics
1983 Crystal Palace Basketball Team Basketball
1983 Brian Buchanan Body Building 
1983 Herol "Bomber" Graham Boxing/Professional 
1983 Norman Cowans Cricket
1983 Luther Blissett Football
1983 Jenny Pitman  Horse Racing
1983 Jeff Thompson Martial Arts
1983 Oaklands NC Netball
1983 All Blacks Rugby
1983 Jo Durie Tennis
1983 Nombas VC Volleyball
1983 Clive Myers Wrestling
1983 Kapil Dev International Sports Personality

1982 Award winners

1982 Sonia Lannaman Athletics
1982 Cougars Basketball Team Basketball
1982 Ian Dowe Body Building
1982 Clinton McKenzie Boxing Professional
1982 Michael Holding Cricket
1982 Cyrille Regis Football/Amateur
1982 Michael Stoute Horse Racing
1982 Tyrone Whyte Martial Arts
1982 Arrows NC Netball
1982 Glen Webb Rugby
1982 Jahangir Khan Squash
1982 Skylet Andrews  Table Tennis
1982 Matelva Davidson Tennis
1982 Istari VC Volleyball
1982 Daley Thompson International Sports Personality

1981 Award winners

1981 Wendy Hoyte Athletics
1981 Errol Christie Boxing Professional
1981 Viv Richards Cricket Professional
1981 Garth Crooks Football Professional
1981 Victor Charles Karate
1981 Cecil Hackett Karate
1981 Rangers NC Netball
1981 Des Drummond Rugby
1981 Desmond Douglas Table Tennis
1981 Sugar Ray Leonard International Sports Personality

1980 Award winners

1980 Heather Hunte Athletics
1980 Maurice Hope Boxing/Professional
1980 Roland Butcher Cricket Professional
1980 Viv Anderson Football